Goldie Clay

Nowość na rynku - Goldie Bronze Clay już w ofercie Planetart.  Glinka występuje w formie sproszkowanej więc nie wymaga specjalnego przechowywania. Ma nieograniczoną przydatność do użycia po warunkiem, że nie zostanie wymieszana z wodą. Rozrobiona glinka jest delikatna, miękka, nie pęka podczas wyginania i dobrze się do siebie lepi.
Wypał (w węglu aktywowanym) glinek Goldie Clay jest bezproblemowy i w 100 % przewidywalny.

Ten nowy materiał już zawojował rynek Metal Clay i jest najchętniej wybieraną
glinką brazu na świecie!

 


Goldie Bronze™ jest pierwszym metalicznym proszkiem wyprodukowanym w Polsce, z którego można po odpowiednim nawodnieniu, otrzymać glinkę metalu o doskonałej konsystencji
do pracy, a po wypaleniu, brąz ma kolor starego, antycznego złota. Skład i proces produkcji Goldie Bronze™ jest zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP.

Goldie Bronze™ produkowany jest w dwóch typach, SOFT i HARD. Typ SOFT po zmieszaniu z wodą , jest bardzo miękki i świetnie nadaje się do pracy na dużych płaszczyznach,  z teksturami i stemplami.

Typ HARD , po dodaniu wody i odpowiednim wymieszaniu, jest sztywniejszy i bardziej sprężysty, idealny do form przestrzennych, doskonały do robienia pierścionków , bransolet itd.

Oba typy proszków (SOFT i HARD ) można mieszać razem. Otrzymujemy wtedy konsystencję pośrednią - miękką oraz sprężystą masę plastyczną. Proporcje można zmieniać tak aby otrzymać najbardziej nam odpowiadającą konsystencję, zależną od typu elementu , który chcemy wykonać.

Goldie Bronze™ jest nieszkodliwy dla ludzi i środowiska. Skład to około 90% miedzi oraz 10% cyny.  Składniki bindera, czyli lepiszcza - nośnika proszku,  są organiczne i uznawane jako bezpieczne dla zdrowia.

Skurcz liniowy Goldie Bronze™ po wypaleniu waha się pomiędzy 5% a 9%, zależnie od elementu ozdobnego jaki wykonaliśmy.
 

Przygotowanie Goldie Bronze™ do pracy :

Przed dodaniem wody do proszku, należy dobrze go wymieszać , potrząsając pojemnik kilka chwil. Następnie wysypujemy potrzebną nam ilość proszku do małej miseczki.

Dodajemy po kilka kropel wody, mieszając proszek intensywnie nożem albo łyżeczką. Dodajemy tyle wody , aby utworzyła się plastelinopodobna masa.

Wyjmujemy masę z pojemnika i  rozwalcowujemy ją kilka razy na folii plastikowej lub na innej podkładce. Robimy to dokładnie tak, jak przygotowuje się ciasto na wypieki.

Czynność walcowania wałkiem plastikowym jest bardzo ważna , ponieważ usuwa powietrze z glinki oraz powoduje, że glinka przyjmuje odpowiednią konsystencję.

Tak wyrobioną glinkę wkładamy do plastikowego woreczka i czekamy 30 minut, do czasu całkowitego uwodnienia lepiszcza.
 

Praca z Goldie Bronze™

Konsystencja glinek SOFT i HARD, daje nam wspaniałe możliwości do wykreowania pięknej biżuterii. Są one niepowtarzalne i jedyne na rynku glinek.

Do łączenia elementów wystarczy pędzelek i woda. Elementy, które chcemy połączyć, pokrywamy cieńką warstwą wody i dociskamy razem.

Do klejenia elementów możemy użyć również pasty, którą możemy zrobić sami z wody i odrobiny proszku.

Pastę możemy również użyć do klejenia już wypalonych elementów. Miejsce klejenia dokładnie czyścimy, pokrywamy pastą, Uzupełniamy ubytki świerzą masą oraz wypalamy powtórnie w dwóch etapach.

Gotowe elementy suszymy: na wolnym powietrzu przez 24 godziny, suszarką lub na płycie grzewczej, pamiętając, aby temperatura suszenia nie przekraczała 90C. Wyższa temperatura spowoduje wrzenie wody, parowanie, a to w efekcie może doprowadzić do mikropęknięć, które mogą zniszczyć przygotowywany element.

Wypalanie Goldie Bronze™

Upewnij się , że elementy są suche.

Wypalanie Goldie Bronze Clay™ składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap: Do stalowego pojemnika wsypujemy 1cm aktywowanego węgla z łupin kokosa. Na warstwę węgla kładziemy elementy do wypalenia. Stalowy pojemnik ze stali nierdzewnej wkładamy do zimnego pieca i ustawiamy parametry na 350C i czas 30 min. Po zakończonym procesie wyjmujemy pojemnik z pieca. Elementy powinny mieć szary , lub czarny kolor (w przypadku większych elementów, czas wypalania bindera, możemy przedłużyć).

Drugi etap: delikatnie przysypujemy elementy warstwą węgla aktywowanego tak, aby warstwa dan elementami miała grubość 1 cm. Przykrywamy pojemnik pokrywką ze stali ( gdy wypalamy większe elementy, pojemnik zostawiamy odkryty)

Wkładamy pojemnik powtórnie do pieca, ustawiamy parametry na 820C oraz na 40 minut.

Po skończonym cyklu wyjmujemy pojemnik z pieca. Możemy również pozostawić pojemnik do wystygnięcia w piecu.

GLINKI GOLDIE BRONZE CLAY DOSTĘPNE W SKLEPIE PLANETART