Wskazówki do pracy
Wskazówki do pracy z BRONZclay™ i COPPRclay™
BRONZclay™ i COPPRclay™ są materiałem świetnie nadającym się do obróbki, ale jako glinki metaliczne, posiadają swoje właściwości. Oto kilka wskazówek:
- Glinkę należy przechowywać w wodoszczelnym plastikowym pojemniku razem z wilgotną gąbką lub papierowym ręcznikiem. Należy upewnić się, że glinka nie dotyka papierowego ręcznika czy gąbki.
- Zanim przystąpisz do pracy wetrzyj odrobinę oliwy w ręce i narzędzia
- BRONZclay™ i COPPRclay™ szybko wysychają. Glinka twardnieje i pęka. Podczas pracy nawilżaj ją delikatnie wodą w sprayu czy przy pomocy wilgotnego pędzelka. Możesz również zagnieść masę glinianą z niewielką ilością oliwy, aby ograniczyć przyklejanie się masy do narzędzi i ulepszyć jej giętkość i elastyczność.
- Elementy, nad którymi nie pracujesz w danej chwili powinny być zawinięte w folię i odłożone na bok.
- Unikaj używania narzędzi, które wchłaniają wodę.
Nadanie kształtu, formowanie BRONZclay™ i COPPRclay™
Przy użyciu prostych narzędzi i własnych manualnych zdolności, zwijając, wałkując, prasując, wytłaczając, formując i rzeźbiąc, nadasz BRONZclay™ i COPPRclay™ dowolnie wybrany kształt. Elementy glinki mogą być dowolnie dodawane i usuwane podczas pracy, sprawiając, że proces tworzenia staje się bardziej twórczy. (Pamiętaj o powyższych wskazówkach)
Końcowa obróbka BRONZclay™ i COPPRclay™
Po wypaleniu, produkty z BRONZclay™ i COPPRclay™ to czysty metal, i jak inne metale mogą być piłowane, wiercone, szlifowane, patynowane czy lutowane przy użyciu tradycyjnych materiałów i narzędzi jubilerskich. Produkty wykonane z glinki COPPRclay™ mogą być również emaliowane.
Polerowanie ręczne
Najbardziej powszechnym sposobem polerowania produktów z glinki jest przetarcie ich zwykłym, gładkim narzędziem takim jak drut do robótek ręcznych, łyżeczka czy gwóźdź stolarski. Możesz również wykorzystać fachowe gładziki. Poleruj wypalony przedmiot w różnych kierunkach, aby doprowadzić do połysku. Następnie przetrzyj go ściereczką do polerowania w celu wygładzenia zarysowań.
Papiery ścierne
Mogą być stosowane na sucho lub mokro i świetnie sprawdzają się podczas pracy z glinką BRONZclay™ i COPPRclay™.
Polerowanie zarysowań
Do polerowania wypalonego BRONZclay™ i COPPRclay™ można wykorzystać metalową szczotkę o bardzo cienkim włosiu ze stali nierdzewnej. Należy namydlić szczotkę mydłem i polerować pod niewielkim strumieniem wody we wszystkich kierunkach. Szczotka może być używana w połączeniu z innymi technikami polerowania.
Masowa obróbka
Bęben rotacyjny przypomina nieco bęben w zbiorniku pralek. Znajdujące się w nim stalowe kulki i pręty spadają na wyroby jubilerskie podczas jego obrotu. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia można poddać końcowej obróbce wiele przedmiotów równocześnie bez większego zaangażowania. Dobrym rozwiązaniem jest również magnetyczna polerka ze stalowymi bolcami.
Zdrowie i bezpieczeństwo
Zasady bezpieczeństwa podczas pracy z BRONZclay T i COPPRclay™
BRONZclay™ i COPPRclay™ są bezpieczne w użyciu, jednak ze względu na wypalanie ich w bardzo wysokich temperaturach należy zachować szczególną ostrożność. Piece do wypalania powinny się znajdować na solidnej, stabilnej podstawie, z dala od substancji palnych i urządzeń. Należy upewnić się, że podczas wypalania w pobliżu nie ma dzieci i zwierząt.
Materiały wiążące w glinkach BRONZclay™ i COPPRclay™ są nietoksyczne, więc podczas wypalania nie są uwalniane żadne toksyczne spaliny. Choć rzadko, niektóre osoby mogą być wrażliwe na glinki. Zalecamy noszenie maski ochronnej podczas kontaktu z aktywnym węglem. Po zakończonej pracy należy dokładnie umyć ręce i wyszczotkować paznokcie. Trzeba również pamiętać o noszeniu odzieży ochronnej podczas wypalania glinki (unikaj ubrań z włókien syntetycznych). Jeżeli zaistnieje potrzeba zajrzenia do pieca podczas wypalania, konieczne są okulary ochronne.
Przechowywanie & okres trwałości
BRONZclay™ i COPPRclay™ są pakowane w hermetycznie zamknięte foliowe worki. Zapakowana glinka powinna być przechowywana w wodoszczelnym plastikowym pojemniku razem z wilgotną gąbką lub papierowym ręcznikiem, dzięki czemu zachowa giętkość i elastyczność. Pamiętaj, że glinka nie może dotykać papierowego ręcznika czy gąbki, oraz że powinna pozostać w oryginalnym opakowaniu lub być zabezpieczona wysokiej jakości folią plastikową. Z opakowania wyciągamy taką ilość materiału, jaka będzie nam potrzebna podczas najbliższych minut pracy. Przed odłożeniem jej na miejsce możemy do glinki dodać kilka kropel wody.
Jeżeli BRONZclay™ i COPPRclay™ wyschną możemy je od nowa nawilżyć, jednak trudno będzie nam osiągnąć homologiczną konsystencję świeżego produktu. W celu zwilżenia przekłuwamy masę w kilku miejscach lub kroimy, dodajemy wodę i zagniatamy. Następnie pakujemy glinkę w folię i pozostawiamy na przynajmniej jeden dzień tak aby woda dobrze się wchłonęła. Zapakowaną glinkę co pewien czas zagniatamy.
Jeżeli do masy dodałeś zbyt dużo wody, rozłóż ją na podkładce foliowej, szklanej czy na woskowanym papierze i pozwól schnąć do momentu, gdy glinka nie osiągnie odpowiedniej konsystencji.