O Bronze Clay™

Następny krok w rozwoju glinki metali (Metal Clay)
Przedstawiamy najnowsze produkty z rodziny glinki metali (Metal Clay) BRONZclay™ i COPPRclay™.

Plastelinopodobna konsystencja tych metali daje artystom, rzeźbiarzom i twórcom biżuterii ogromne możliwości. Niska cena pozwala na wykorzystanie ich do tworzenia dużych rzeźb czy specjalistycznych narzędzi - przy pomocy koła garncarskiego możemy ukształtować i wyrzeźbić przedmioty tak okazałe jak dzbanki, kubki itp. Dostępne w 30, 100 i 200 gramowych blokach,FastFire BRONZclay™ i COPPRclay™ pozwalają artyście na eksperymentowanie z kształtem i rozmiarem.
Glinki mogą być fałdowane, walcowane, rzeźbione i poddawane łatwej obróbce nadającej różne faktury. W stanie suchym są bardzo łatwe do rzeźbienia. Stanowią więc idealny materiał do zdobienia i nadania ostatecznego szlifu.
Podczas wypalania w piecu (patrz poniżej), spoiwo czyli materiał wiążący wypala się, pozostawiając twardy produkt z czystego brązu lub miedzi. Wyrób może być piłowany, wiercony, szlifowany, polerowany, patynowany lub lutowany przy użyciu tradycyjnych technik i narzędzi jubilerskich. Ponieważ COPPRclay™ jest czystą miedzią, stanowi idealny materiał dla artystów, którzy pracują z emalią.

Historia

Brąz i miedź są używane od bardzo dawna. Ten pierwszy od 3500 p.n.e., podczas gdy miedź już od 6000 p.n.e. Ze względu na większą niż żelazo wytrzymałość i trwałość osiągały wyższą od niego cenę.

Dorastając, Bill Struve, wynalazca BRONZclay™ i COPPRclay™, planował w przyszłości zająć się fizyką lub psychiatrią. Nie interesowały go jednak studia matematyczne czy medyczne. Zamiast tego zrobił doktorat z chemii klasycznej i magisterium z inżynierii elektrycznej. Przepracował dwadzieścia lat w każdej z tych dziedzin zanim zajął się sztuką metalurgiczną.

Chcąc stworzyć nowy materiał do wyrobu biżuterii, która byłaby mocna, trwała i ładna - eksperymentował. Niezliczone godziny pracy zaowocowały stworzeniem BRONZclay™ i COPPRclay™. Jednym z jego celów było stworzenie materiału, którego składniki byłyby bezpieczne w użyciu. Kolejnym, aby narzędzia wykorzystywane do produkcji były proste. Ideą były niewymyślne narzędzia, piec i wyobraźnia artysty. Nowe materiały BRONZclay™ i COPPRclay™ stanowiły idealny dodatek do warsztatu artysty.

Choć Bill zdobył wiele tytułów naukowych, określenia, które sam sobie przypisuje: filozof, twórca, pomocnik, wydają się najwłaściwsze. Dążąc do perfekcji, stworzył doskonały materiał dający nieograniczone możliwości tworzenia. Witamy w świecie BRONZclay™ i COPPRclay™.

Odpowiednia formuła

BRONZclay™ składa się z 11% cyny, 89% miedzi, wody i nietoksycznych materiałów wiążących.

COPPRclay™ składa się z czystej miedzi, wody i nietoksycznych materiałów wiążących. Materiały wiążące wypalają się całkowicie podczas procesu wypalania w piecu, pozostawiając czysty brąz o gęstości 90% lub czystą formę miedzianą o gęstości ponad 95%. Warto podkreślić, że miedź i brąz wykorzystywane do produkcji pochodzą z recyklingu.

Użytkowy brąz i miedź vs BRONZclay™ i COPPRclay™.
BRONZclay™ jest prawdziwym brązem, choć nieco mniej gęstym, złożonym z cyny i miedzi, nie jest formą mosiężną, spotykaną w większości użytkowych brązów. COPPRclay™ zawiera czystą miedź.