Rodzaje Art Clay Srebra

 

Art Clay Srebro 650 C Blok

Art Clay Srebro istnieje na rynku już od 1995 roku. Od czasu swojej premiery, wyszło kilka różnych rodzajów srebra Art Clay, w tym Art Clay Original Formula, Art Clay 650 i Art Clay 650 Slow Dry (wolnoschnący). Glina nowej formuły łączy wszystkie najlepsze cechy powyższych serii AC.

Aida połączyła najlepsze cechy trzech formuł. Najpopularniejsze - łatwa do formowania jak forma podstawowa, wolnoschnąca jak Slow Dry i wypalana w niskiej temperaturze jak seria 650.

Art Clay 650 C można wypalać w bardzo niskiej temperaturze 650 C (seria idealna do łączenia ze szkłem np. Dichroic/Bullseye, porcelaną, ceramiką).
Dzięki swojej plastelinopodobnej konsystencji glinka jest łatwa do modelowania i tworzenia pożądanych wzorów. Nowa formuła AC pozwala nam na tworzenie pracochłonnych elementów, jak np. listki kwiatów, wałeczki, małe elementy, itp. Ten rodzaj Art Clay możemy również umieścić w pustej strzykawce, a następnie wycisnąć masę tworząc oryginalne wzory (specjalnie wycięta końcówka AC strzykawki). Aby przedłużyć plastyczność materiału możemy w trakcie pracy spryskiwać glinkę niewielką ilością wody. Po wyschnięciu przypomina gips, który poddajemy dalszej obróbce (używając pilników, papierów, itp.).
Wysuszone elementy mogą być wypalane na kuchence gazowej, przy pomocy palnika lub w piecu. Seria 650 Blok po wypaleniu kurczy się jedyne 8-9%.

Wypalanie: 650 C -30 min lub 790o C - 5 min

UWAGA! Art Clay połączony ze szkłem, porcelaną lub ceramiką wypalamy wyłącznie w piecu w temperaturze 650 C przez 30 minut. Wyroby umieszczamy do nienagrzanego pieca, a po wypaleniu studzimy piec do temperatury 50 C, w innym wypadku szkło, porcelana etc. może popękać!
Opakowania: 7g, 10g, 20g, 50g


Art Clay Srebro 650 C Strzykawka
          

 

Strzykawka to nic innego jak Art Clay Srebro znajdujące się w już naładowanej plastikowej strzykawce. AC strzykawka dostępna jest w czterech wersjach: 10 g z 1 końcówką (zieloną), z 3 końcówkami (zieloną, szarą, niebieską) bez końcówki oraz wersja 5 gramowa bez końcówki. Każda z końcówek ma inną średnicę; niebieska: 0.41mm, zielona: 0.84mm i szara: 1.19mm. Końcówki są wielokrotnego użytku i kupujemy je tylko raz. Należy je przechowywać w kubku z wodą! Konsystencja AC strzykawki jest całkowicie inna niż AC pasty i nie jest to AC pasta w strzykawce! AC strzykawka jest bardziej gęsta, co daje nam więcej kontroli nad nakładanymi wzorami.

Ma kilka następujących zastosowań:

  • AC strzykawka nałożona na wysuszone formy z kora plastycznego, a następnie wypalona, tworzy piękne ażurowe formy
  • podobnie jak dekorowanie ciast, za pomocą AC strzykawki, możemy dekorować AC blok. Nakładając różnej grubości delikatne drutopodobne zdobienia, uzyskujemy niepowtarzalną fakturę.
  • służy do reperowania pęknięć i luk
  • za pomocą AC strzykawki możemy doklejać gotowe półprodukty

Wypalanie: 650 C-30 min lub 790 C - 5 min
Opakowania: 10g


Art Clay Srebro 650 C Pasta

Jedyną różnicą pomiędzy Art Clay pastą i blokiem jest ilość wody. AC pasta ma bardziej wodnistą konsystencję, przypominającą roztopione lody. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej wodnistą pastę możemy dodać do niej niewielką ilość wody.

Art Clay Pasta ma kilka następujących zastosowań:

  • jako klej do łączenia mokrej lub wysuszonej glinki Art Clay.
  • do wypełniania pęknięć, luk ,które pojawiły się na mokrej lub suchej glince.
  • do dołączania srebrnych półfabrykatów (szpilek zawieszek, mostków, szpilek do broszek, drutów, etc.) do mokrej lub suchej glinki. W trakcie wypalania, kurczenie masy powoduje połączenie się półfabrykatów z glinką Art Clay.
  • po nałożeniu kilku warstw AC pasty na organiczne formy takie jak: liście, wysuszone płatki kwiatów, orgiami, otrzymujemy idealny odcisk formy.

Wypalanie: 650 C- 30 min lub 790 C - 5 min
Opakowania: 10g, 20g


Art Clay Srebro Olejo - Pasta

Ten rodzaj pasty stosuje się do łączenia części, które już zostały wypalone lub reperowania pękniętych, złamanych wyrobów gotowych.

W opakowaniu dołączony jest rozpuszczalnik (w razie zaschnięcia pasty).

UWAGA: AC Olejo-Pasta schnie nieco dłużej niż pozostałe serie AC (patrz: tabela suszenia)

Wypalanie: 800 C - 30 min. lub 850 C - 10 min. (wyłącznie w piecu).
Opakowania: 10g


Art Clay 650 C Overlay

Pasta AC Overlay została specjalnie stworzona do łączenia z takimi materiałami jak: porcelana, szkło, ceramika, srebro i wypalony już AC. AC Overlay nakładamy przy pomocy pędzelka lub szablonu. Pozostawia na powierzchni wyrobu np. porcelany srebrne wzory. Materiał stosuje się jako emalię.

AC overlay możemy również użyć do reperacji wypalonego już srebra AC. Inaczej niż AC Olejo-Pastę AC Overlay możemy wypalić także palnikiem lub na kuchence gazowej.
Wyroby połączone ze szkłem, ceramiką etc. które wymagają niższej temperatury wypalania reperujemy za pomocą AC Overlay.

Wypalanie: 650 C- 30 min., 750 C- 10 min., 800 C- 5 min.
Opakowania: 15g


Art Clay Seria Slow Tarnish ST (wolnociemniejąca)

Seria ST jest dostępna w trzech podstawowych formach: pasta , blok, strzykawka. Materiał o opóźnionym procesie ciemnienia i matowienia. Utrzymuje naturalną barwę i połysk dłużej niż srebro próby 925 , a nawet inne serie AC.

Wypalanie: 800 C- 30 minut


Art Clay Papier (Paper Type)

Art Clay Papier to cienki, 75mm kwadratowy arkusz srebra, który nie wymaga suszenia. Możesz go z łatwością zaginać, łamać, wycinać nożyczkami jak zwykły papier. Seria idealna dla wielbicieli orgiami.

Wypalanie: 800 C- 30 minut (wyłącznie w piecu!)
UWAGA: AC papier umieszczamy w nienagrzanym piecu (max. 150 C). Piec nie może osiągną docelowej temperatury szybciej niż w 15 minut.
Opakowania: 10g


Art Clay Złoto Blok

 

Sproszkowane złoto 24k wymieszane z wodą. Podobne użycie i zastosowanie jak pozostałe serie AC. Po wypaleniu zamienia się w 22 karatowe złoto, podczas wypalania kurczy się 15 %.

Wypalanie: 990 C- 60 minut (wyłącznie w piecu)
Opakowania: 3g


Art Clay Złoto Pasta

 

Złotą pastę stosuje się na wypalonych już formach AC srebra, porcelanie, ceramice lub szkle. Pozostawia na powierzchni złote wzory. Stosuje się podobnie jak emalie. Do opakowania dołączone jest 5 ml rozpuszczalnika. Jeśli chcemy uzyskać rzadszą pastę możemy dodać kila kropel rozpuszczalnika. Po wypaleniu AC pasta to 22 karatowe złoto.

Wypalanie: 800 C -czas zależny od materiału z jakim łączymy
Opakowania: 1.5 g
 

MATERIAŁY ARTY CLAY DOSTĘPNE SĄ W SKLEPIE INTERNETOWYM PLANETART


Opracowanie: PLANETART