Art Clay Copper

Art Clay™ Copper (miedż) - Instrukcja

Cechy

Art Clay™ Copper (miedż) jest glinką służącą do wyrobu szerokiej gamy produktów, w tym biżuterii, rękodzieł, rzeźb i modeli. Art Clay™ Copper może być wypalana w piecu elektrycznym bez stosowania węgla, co powoduje, że wypalony wyrób składa się w 100% z czystej miedzi. Zawartość miedzi w glince Art Clay™ Copper wynosi 90%.

Zasady bezpieczeństwa:

 • Nie umieszczaj dopiero co wypalonego wyrobu na żadnym materiale łatwopalnym, ponieważ wysoka temperatura wyrobu może doprowadzić do zapalenia materiału.
 • Przechowuj produkt w miejscu niedostępnym dla dzieci.
 • Jeżeli produkt dostanie się do oczu lub ust, należy je spłukać bieżącą wodą. Jeśli wystąpią problemy, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Po zakończeniu pracy z produktem trzeba dokładnie umyć ręce.
 • Niektóre osoby są uczulone na miedź. Natężenie objawów waha się od łagodnych do poważnych, w zależności od osoby. Jeżeli cierpisz na uczulenie na miedź, a pracujesz z produktem i nosisz miedzianą biżuterię wykonaną z niego, może u Ciebie wystąpić reakcja alergiczna. W razie wątpliwości należy skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem.
 • Należy postępować zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Nie można wykorzystywać produktu w celu innym niż ten sprecyzowany powyżej.

Sposób użycia:

 • Ponieważ glinka miedzi różni się od glinki srebra, może dojść do zanieczyszczenia glinek, jeżeli zostaną one przypadkowo wymieszane podczas przygotowań. Przyczyną może być używanie wspólnych narzędzi do pracy z oboma rodzajami glinek. Zalecane jest używanie oddzielnych zestawów narzędzi do pracy z każdym rodzajem gliny. Jeżeli nie jest to możliwe, należy dokładnie oczyścić narzędzia każdorazowo po ich użyciu, aby zminimalizować możliwość zanieczyszczenia.
 • Po wypaleniu wyrobu w piecu, jego powierzchnia utleni się w sposób podobny do lutowanego srebra standardowego (925). Należy usunąć utlenioną powierzchnię poprzez kąpiel trawiącą ( wytrawiacz Gipastrip), przeprowadzoną w sproszkowanej substancji do wytrawiania, aby uzyskać czysty kolor miedzi.

Przechowywanie:

 • Należy jak najszybciej zużyć produkt po otwarciu oryginalnego opakowania.
 • Po otwarciu opakowania glinki Art Clay™ Copper, jej powierzchnia zacznie się naturalnie utleniać i ciemnieć, jeśli będzie wystawiona na działanie powietrza. Jeżeli zauważysz ściemniałą powierzchnię, usuń ją i użyj glinki znajdującej się pod spodem do produkcji wyrobu. (Mamy pewność, że glinka nie ściemnieje samoczynnie w opakowaniu.)
 • Aby zabezpieczyć niezużytą glinkę przed utlenieniem po otwarciu oryginalnego opakowania, należy ją szczelnie zawinąć w kilka warstw folii spożywczej, a następnie umieścić w plastikowej torebce zamykanej na zamek albo w pojemniku próżniowym.
 • Spróbuj precyzyjnie oszacować, jak wiele glinki będzie potrzebne na Twój projekt. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego otwierania opakowań.
 • Przechowuj glinkę w pomieszczeniach, w temperaturze pokojowej, w miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne.

KSZTAŁTOWANIE:

Art Clay™ Copper jest glinką z domieszką wody, która naturalnie wysycha na powietrzu. Aby glinka nie wyschła podczas pracy na wyrobem, weź jedynie taką jej ilość, jakiej potrzeba na wyrób, a pozostałą część glinki przechowuj zgodnie z zaleceniami powyżej.
Glinka Art Clay™ Copper kurczy się podczas wypalania o niecałe 10%. Należy wziąć to pod uwagę podczas projektowania wyrobu.

*Przygotowanie pasty
Dolej wody do kawałka miękkiej glinki lub sproszkowanej, wysuszonej glinki. Rozmieszaj dobrze, rozgniatając wszystkie grudki. Zastosuj pastę do wypełnienia pęknięć powstałych w wyrobie po wyschnięciu i do łączenia glinianych elementów.

SUSZENIE:

Po nadaniu wyrobowi żądanego kształtu, należy go całkowicie wysuszyć. Wysuszona glinka stanie się twarda jak gips i nadaje się do wiercenia, piłowania i szlifowania przy pomocy narzędzi ręcznych oraz zmechanizowanych. Postępuj zgodnie z zaleceniami dot. suszenia i metodą sprawdzania wysuszenia poniżej.

Połóż wysuszony, ale jeszcze ciepły wyrób na nierdzewnym lub szklanym talerzu. Po kilku sekundach zdejmij wyrób z talerza. Jeśli miejsce, na którym leżał wyrób nie zaszło mgłą, to wyrób całkowicie wysechł.

Wskazówki dot. suszenia dla wyrobu grubości do 1mm i wadze 5g:
*Jeżeli wyrób jest większych rozmiarów, suszenie będzie trwać dłużej.

Suszenie suszarką     Talerz elektryczny     Piec elektryczny     Suszenie na powietrzu
Ponad 10 min. Ponad 10 min w temp. 150 st.C Ponad 10 min w temp. 150 st.C     Ponad 24 godziny

 

***NIE SUSZ WYROBU w temperaturze powyżej 250 st. C, ponieważ w trakcie suszenia spoiwo zostanie zniszczone i wyrób ulegnie deformacji podczas wypalania.***

WYPALANIE:

Wypalaj wyrób przez 30 minut w piecu w temperaturze 970 st. C.
***Podczas wypalania noś okulary ochronne. Zawsze używaj odpowiednich narzędzi i stosuj środki ostrożności. ***

Po wypaleniu wyjmij wyrób z pieca pęsetą lub szczypcami, a następnie natychmiast polej go wodą, co spowoduje złuszczenie większości utlenionej warstwy, jaka powstanie podczas wypalania.
*Wypalanie przeprowadzaj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
*Po wyjęciu z pieca, wypalony wyrób jest bardzo gorący. Obchodząc się z wyrobem, zwracaj szczególną uwagę na osoby i przedmioty znajdujące się w otoczeniu.
*UWAGA!! Jeżeli rozgrzany, wypalony wyrób zostanie pozostawiony na powietrzu zaraz po wypaleniu, to utleniona warstwa na jego powierzchni zaczyna pękać i czasami jej drobinki unoszą się w powietrze. W takim przypadku należy natychmiast nakryć wyrób kawałkiem szmatki dla zachowania bezpieczeństwa.
*Można również pozostawić wyrób do ostygnięcia w piecu, a później usunąć utlenioną warstwę poza nim.

WYTRAWIANIE:

Umieść wypalony wyrób w kąpieli trawiącej, aby usunąć z powierzchni utlenioną warstwę. W celu usunięcia utlenionej warstwy w pobliżu drobnych elementów, użyj elektrycznego narzędzia obrotowego z końcówką polerską.
*Należy stosować kąpiel trawiącą i pozbywać się jej w sposób bezpieczny dla środowiska i postępować zgodnie z zaleceniami w instrukcji użytkowania produktu.

CZYNNOŚCI KOŃCOWE:

Po wypalaniu wyrób składa się z czystej miedzi. Można nadać jej pięknego, metalicznego połysku poprzez polerowanie szczotką metalową, nasadką gładzącą, końcówkami polerskimi lub w polerce bębnowej.

Dodatkowe wskazówki odnośnie przechowywania i pracy z Art Clay™ Copper.
Glinkę Art Clay Copper można kształtować w taki sam sposób, jak glinkę z serii Art Clay Silver, jednak będzie się ona utleniać na skutek kontaktu z powietrzem. Z utlenianiem można radzić sobie nad dwa sposoby.

Sposób A
Odetnij utlenioną warstwę skrobakiem
Przechowując niezużytą porcję glinki, zawiń ją szczelnie w kilka warstw folii spożywczej, a następnie umieść w plastikowej torebce z zamkiem lub w szczelnym pojemniku próżniowym.

 

Sposób B
Przedstawiamy ochronę próżniową oraz specjalne torby do przechowywania Art Clay Copper
Środowisko próżniowe skutecznie chroni Art Clay Copper przed utlenianiem.
Proces utleniania rozpocznie się kilka godzin po otwarciu oryginalnego opakowania Art Clay Copper. Utlenione kawałki gliny trudno ze sobą łączyć i mogą one odpadać podczas wypalania. Przechowywanie niezużytej porcji glinki w torebce próżniowej jest obecnie najlepszym zabezpieczeniem przed utlenianiem.

Porównanie po 30 dniach przechowywania

Standardowa torebka plastikowa z zamkiem:
Widać postępujące utlenianie. Standardowa torebka nie daje wystarczającej ochrony w przypadku długiego przechowywania.

Specjalna plastikowa torebka z zamkiem z wytworzoną próżnią:
Glinka miedzi zachowała naturalny, pomarańczowy kolor.

Zamykanie i wytwarzanie próżni

Krok 1
Zamknij zamek przesuwając po nim palcami lub suwakiem (znajdującym się w zestawie startowym).
*NIE OWIJAJ glinki folią do żywności. Włóż glinkę miedzi bezpośrednio do torby próżniowej.

Krok 2
Podłącz silikonową dyszę podręcznej ssawki próżniowej do zaworu w torbie. Naciśnij przycisk na ssawce aby wyssać powietrze. Wyciągnij dyszę przy wciśniętym przycisku.

Przykłady biżuterii wykonanej z Art Clay Cooper:

 

Produkty i narzędzia dostępne na www.sklep.planetart.pl