FAQ

Co to jest Art Clay?

Jest to przemysłowo odzyskane czyste srebro lub złoto, do którego po oczyszczeniu i sproszkowaniu dodawany jest środek wiążący (papier) oraz woda. W rezultacie uzyskujemy plastelinopodobny materiał, który gotowy jest do użycia. Poprzez swoją formę produkt daje nieograniczone możliwości tworzenia. Glinkę możemy rozwałkowywać, wycinać, ugniatać. Możemy łączyć ją z takimi materiałami jak: szkło, porcelana, ceramika, kamienie, emalia, fimo. Wytworzoną biżuterie suszymy a następnie wypalamy. AC możemy wypalić na kuchence gazowej, palnikiem lub w piecu. W trakcie wypalania środek wiążący wypala się pozostawiając czyste srebro (99.9%) lub 22 karatowe złoto w gotowym wyrobie. Wypalony wyrób możemy polerować, oksydować, lutować.

Kto jest producentem Art Clay?

Art Clay Srebro jest produkowane przez japoński koncern Aida Chemical Industries.
Firma zajmuje się recyklingiem od 1963 roku. Działalność Aidy polega na odzyskiwaniu czystego złota i srebra (ponad 99,99%), białego złota lub palladu (ponad 99.95%). Metale szlachetne pozyskiwane są z wyrobów jubilerskich i dentystycznych czy klisz fotograficznych.

O czym musze pamiętać przy pracy z Art Clay?

Najważniejszą zasadą jest zasada 10-80-10. 10% czasu poświęć na pracę z mokrym materiałem. 80% czasu przeznacz na pracę nad wysuszonym materiałem: piłowanie, wiercenie, szlifowanie, wygładzanie. Po tym czasie projekt powinien być już prawie gotowy. Pozostałe 10% powinno być przeznaczone na wykończenie: polerowanie, oksydowanie.

Co oznacza liczba 650, która pojawia się na opakowaniach AC?

Liczba 650 oznacza temperaturę. Oznacza to, że najniższa temperatura w jakiej możemy wypalić daną serię AC to 650 stopni. Serie opatrzone tą liczbą, możemy łączyć ze szkłem, porcelaną, ceramiką. Jeśli wypalamy w niskiej temperaturze 650 C, czas wypalania należy wydłużyć do 30 minut. UWAGA! W tej temperaturze wypalamy wyłącznie w piecu!

Gdzie mogę kupić Art Clay?

Art Clay możesz kupić w naszym sklepie internetowym www.sklep.planetart, w sklepie stacjonarnym Planetart ul. Kiepury 17, 42-221 Częstochowa, sklep czynny jest od poniedziałku do piatku w godz. 9-16. Zapraszamy!

Jak mogę rozpocząć pracę z Art Clay?

Dla osób początkujących wydaliśmy książkę "Art Clay czyli jak samodzielnie stworzyć biżuterię" Książka jest świetnym źródłem podstawowych informacji o AC. Przejrzyste zdjęcia oraz opisy, stanowią jasny instruktarz w jaki sposób poradzić sobie z tym plastycznym materiałem. Książka jest dostępna w naszym sklepie internetowym oraz wybranych księgarniach w Polsce.
Dobrym wyborem jest również zakup jednego z naszych gotowych zestawów do tworzenia biżuterii z glinki Art Clay.

Jakie są podstawowe kroki przy pracy z AC?

To bardzo proste! Rozwałkuj lub ugnieć, nadaj kształt, wysusz suszarką, wypal na kuchence gazowej. Twoja biżuteria jest gotowa! Więcej wskazówek znajdziesz tutaj...

Jak mogę przedłużyć plastyczność materiału?

Wyjmuj z opakowania tylko taką ilość masy jaką zamierzasz zużyć. Resztę materiału zawsze chowaj do opakowania. Dobrze zamknięty materiał nie wysycha.
Jednym ze składników AC jest także woda. Jeżeli podczas modelowania kształtu masa twardnieje i zasycha należy dodać do niej kilka kropel wody i dobrze ugnieść. Ugniatanie nie powinno trwać więcej niż 4-5 sekund

Czy AC ma termin ważności?

AC oryginalnie zamknięty możemy przechowywać do 18 miesięcy. Materiał trzymaj w nienasłonecznionym miejscu. Nie przechowuj w lodówce.

Jak przechowywać otwarty materiał?

Otwarty materiał przechowuj zawinięty w folię spożywczą, w strunowym opakowaniu. Do opakowania możesz włożyć mokrą gąbkę. Wilgotny klimat w opakowania sprawi, że Twoja glinka będzie plastyczna przez długi czas.

Co mam zrobić z wyschniętym materiałem?

Wyschnięte opiłki AC możesz zbierać do pojemnika a następnie dodać do nich wodę. Po krótkim czasie uzyskasz pastę. Możesz również zbierać wysuszony AC a następnie zmielić go w młynku do kawy lub moździerzu. Do uzyskanego pyłu dodaj kilka kropel wody. Delikatnie mieszając ponownie uzyskasz plastyczny blok.

Jak cienki może być rozwałkowany AC?

Najbezpieczniejszą grubością jest 1 mm. Aby uzyskać jednolitą grubość możesz rozwałkować AC na dwóch podkładach.

Jak mam wysuszyć AC?

AC suszymy za pomocą suszarki, elektrycznego gorącego talerza (do podgrzewania talerzy etc.) lub piekarnika kuchennego. Więcej informacji znajdziesz tutaj...

Jak mogę sprawdzić czy materiał jest suchy?

Umieść materiał na metalowej, szklanej lub plastikowej tacy, po 10-20 sekundach unieś materiał, jeśli na tacy nie ma pary wodnej materiał jest suchy.

Jak mogę wypalić AC?

AC możesz wypalić na kuchence gazowej, ręcznym palnikiem gazowym (propan butan) lub w piecu elektrycznym. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj

Czego nie mogę wypalać za pomocą palnika lub kuchenki gazowej?

Nie powinieneś wypalać AC ze szkłem, ceramiką lub innymi materiałami nieodpornymi na nagłe zmiany temperatury. Nie powinieneś również wypalać wyrobów większych niż 25 g i dłuższych niż 5 cm.

Jak mogę połączyć Art Clay Srebro z Art Clay Złotem?

W pierwszej kolejności powinieneś przygotować złoty wyrób. AC Złoto wypalamy wyłącznie w piecu w temperaturze 990 C - 60 minut. Gotowy złoty wyrób możesz wkomponować w mokry AC a następnie wypalić w temperaturze 800 C przez 5 minut.

Jak możemy zabezpieczyć delikatne wypukłe wyroby w trakcie wypalania?

Delikatne wyroby możesz zabezpieczyć niewielką ilością włókna ognioodpornego.

Co to jest korek plastyczny?

Korek plastyczny to nic innego jak naturalny korek. Za pomocą korka tworzymy formy, na które nakładamy wzory za pomocą AC strzykawki. W trakcie wypalani korek wypali się pozostawiając srebrny ażur, pusty w środku.

Czy mogę zastąpić korek innym materiałem?

Korek możesz zastąpić papierem lub innymi organicznymi formami. Nigdy nie wypalaj plastiku, czy toksycznych materiałów. Absolutnie nie wypalaj aluminium! Jeśli nie jesteś pewien danego materiału i nie wiesz jak zareaguje na nagła zmianę temperatury, nie wypalaj go!

Jak mocny jest AC po wypaleniu?

Po wypaleniu AC jest solidnym metalem. Jest wystarczająco twardy by tworzyć wisiory, kolczyki, pierścienie. Ciemnieje nieco wolniej niż srebro prób 925.
Jeśli chcesz zrobić bransoletkę, jako szkieletu musisz użyć grubego drutu.

Jaka jest różnica pomiędzy czystym srebrem (fine silver) a srebrem próby 925 (sterling silver)?

Czyste srebro (fine silver) jak sama nazwa wskazuje jest czystym metalem szlachetnym (0.999 lub 99.9%). Srebro próby 925 (sterling silver) to srebro, do którego dodane zostały inne metale, głównie miedź.

Dlaczego srebro 925 w trakcie wypalania ciemnieje?

Jest to wina zawartej w nim miedzi, która podgrzana do wysokiej temperatury utlenia się pozostawiając ciemny nalot. Nalot ten możemy wytrawić (np.w kwasku cytrynowym) lub wypolerować papierami ściernymi.

Czy AC ciemnieje?

Art Clay Srebro ciemnieje, jednak po znacznie dłuższym czasie niż srebro próby 925.

Czy po wypaleniu mogę reperować AC lub dodawać do AC inne elementy?

Tak, oczywiście. W przypadku gdy wypalony AC pęknie lub się złamie lub gdy chcemy dodać drugi wypalony element, możesz to zrobić przy pomocy Art Clay Olejo-Pasty. Elementy, które chcesz połączyć muszą być wypolerowane. Pamiętaj ,że AC Olejo-Pasta schnie znacznie dłużej niż pozostałe serie AC. AC Olejo-Pastę wypalamy w temperaturze 850 C przez 10 minut - wyłącznie w piecu.
W przypadku gdy pęknięty wyrób jest połączony ze szkłem lub porcelaną możemy go naprawić za pomocą Art Clay Overlay a następnie wypalić w temperaturze 650 C - 30 minut (wyłącznie w piecu).
Jeśli nie posiadasz pieca, gotowe wyroby możesz zreperować lub połączyć ze sobą za pomocą Art Clay Overlay a następnie wypalić za pomocą palnika lub kuchenki gazowej. Elementy możesz również lutować w tradycyjny sposób.

Jak działa substancja oksydująca?

Oksyda na ciepło działa tylko w gorącej wodzie. Do 50ml gorącej wody dodaj 2-3 krolpe oksydy. Aby uzyskać ciemny-czarny kolor wrzuć wypolerowany wyrób do roztworu. Aby uzyskać jaśniejsze kolory (złoty, brąz, fiolet) roztwór możesz nakładać pędzelkiem lub wykałaczką. Jeśli chcesz całkowicie zlikwidować osydę, ponownie wypal wyrób.

Jakie kamienie mogę wypalać z AC?

Polecamy kamienie produkowane z wytwarzanych laboratoryjnie minerałów: korund, spinel, cyrkonia (zwłaszcza o symbolu AAA). Kamienie te możemy wypalać w wysokich temperaturach, za pomocą palnika, kuchenki gazowej, palnika ręcznego czy pieca.
Po wypaleniu wyrób połączony z kamieniami studzi się w temperaturze pokojowej.

Czy mogę wypalać minerały?

Niektóre kamienie naturalne możemy wypalać, jednak bardzo często, w trakcie wypalania, kamienie pękają lub zmieniają kolor. Kamienie o większej twardości niż 7.5 (skala Mohsa) powinny być na tyle twarde by przetrwać wypalanie. Jeśli jednak kamień taki posiada naturalne wrostki (lub inny naturalny defekt wewnętrzny) może w trakcie wypalania również popękać lub zmienić kolor. Kamienie naturalne radzimy wypalać w piecu.

Jak mogę osadzić naturalny kamień (którego nie mogę wypalić)?

Kamienie naturalne osadzamy za pomocą srebrnej taśmy (cargi) o szerokości 2-5mm i grubości 0,25-0,4. Odpowiednio dociętą taśmę wciskamy w mokry AC. Łączenie taśmy smarujemy Art Clay Olejo-Pastą. Następnie wypalamy w temp.850 C- 10 minut. Po wypaleniu i wypolerowaniu, w utworzone gniazdko osadzamy kamień a następnie zagniatamy ( za pomocą płaskich kleszczy) taśmę na kamień.

Jak mogę połączyć AC ze szkłem lub porcelaną?

AC i szkło (ceramikę, porcelanę) możesz połączyć za pomocą serii 650 C. Gotowy szklany kaboszon możesz wcisnąć w mokry AC lub osadzić za pomocą AC Strzykawki. Całość suszymy i wypalamy w temperaturze 650 C przez 30 minut (w piecu).
UWAGA! takie wyroby umieszczamy w nienagrzanym piecu, po wypaleniu piec studzimy przy zamkniętych drzwiczkach, do temperatury 50 C.

Czy aby przystąpić do kursów profesjonalnych Level 1 i 2 muszę ukończyć kurs jednodniowy?

Aby przystąpić do kursów profesjonalnych nie musisz ukończyć kursu jednodniowego. Kurs jest zaprojektowany w ten sposób, aby nawet osoba początkująca poradziła sobie z glinką Art Clay. Kursy prowadzone są w 4 osobowych grupach, co daje instruktorowi możliwość, dokładnego przyjrzenia się pracy każdego z kursantów. Więcej informacji o kursach znajdziesz tutaj

Gdzie odbywają się kursy?

Kursy odbywają się w Częstochowie przy ul. Kiepury 17.
O tym kto prowadzi kursy w naszej pracowni dowiesz się tutaj